Belediye Başkanı

YAHYA GÖZTEPE

1976 yılında doğdu. 18 Mart Turizm Otelcilik Meslek Yüksek Okulu’ndan 1996 yılında mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı’ndan 2001 yılında mezun oldu. 2002-2003 yılları arasında Rusya Federasyonu Devlet bursuyla Puşkin Enstitüsü’nde Rus Dili ve Edebiyatı stajı yaptı ve ardından Bozcaada’ya döndü. Bu sırada eşi Anna Göztepe ile tanışarak evlendi.

2003 yılında açtığı Güverte Restorant’ı 11 yıl ailesi ile birlikte işletti. 2007 yılında Eski Kahve’yi restore ederek modern şekilde hizmete açtı. 2013 yılında Veli Dede İşletmesini başarılı bir girişimcilik örneği olarak eşi Anna ile kurdu ve adanın en önemli değeri olan üzümden koruk suyu ve üzüm suyu üretimine başladı.

Ailesindeki bağcılık geçmişi ile dedesi Süleyman Aydın’ın kurucularından olduğu Bozcaada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nde başkanlık yaptı. Sivil toplum kuruluşlarına destek olmaya çok önem veren Yahya Göztepe, Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği’nde kurucu üyelik ve 2 dönem başkanlık yaptı.

2013’te üye olduğu Cumhuriyet Halk Partisi ile siyasi çalışmalarına başlayan Göztepe, 2014 – 2019 yılında belediye meclis ve encümen üyeliği yaptı. 2019 yılı yerel seçimlerinde CHP Bozcaada Belediye Başkanlığı aday adaylığında bulundu.

Rusça ve İngilizce bilmektedir.
Ada ve deniz aşığı olan Yahya Göztepe eşi Anna, kızları Zofia Deniz ve oğulları Leon Veli ile Bozcaada’da bir yaşam sürdürmektedir.

Deneyim Alanları:
Yönetim
Girişimcilik
Sivil Toplum Yönetimi
Proje Uygulama