Belediye Başkanı Dr.Hakan Can YILMAZ’dan Darbe Girişimi ile İlgili Basın Açıklaması

Belediye Başkanı Dr.Hakan Can YILMAZ’dan Basın Açıklaması

    Türk Silahlı Kuvvetlerinde bir grubun, parlamenter demokratik sisteme yönelik darbe girişimini şiddetle kınıyorum.

     Parlamenter demokrasi birikimimizin yarattığı demokrasi kültürü ve halkımızın her türlü darbe ve kalkışmaya karşı demokratik direnme hakkını kullanmadaki ısrar ve cesareti; bu darbe girişimini başarısız kılmıştır. Bundan sonra hızla normalleşme sürecine girilmelidir.

      Bu alçak girişimin planlayıcı, uygulayıcı ve işbirlikçileri mutlaka hukuk düzeni içinde yargı önünde hesap vermelidir Ancak; hem vicdani hakkaniyet, hem de demokratik hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin saygınlığı açısından; hesap sorma süreci sadece ve sadece hukuk sınırları içinde yürütülmelidir.

     Ayrıca bu kalkışmanın Türk Silahlı Kuvvetleri içinde sadece küçük bir grubun oyunu olduğu asla akıllardan çıkarılmamalı; bu olaylar yüzünden, her zaman Türk Milleti’nin gönlünde taht kurmuş, halkın gözbebeği Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yıpratılmasına ve değersizleştirilmesine asla müsaade edilmemelidir. Emir komuta zinciri içersinde nereye gittiklerini dahi bilmeyen, kanunsuz emir veya aldatmalarla kandırılmış, bu milletin öz evlatları er ve erbaşlara dönük linç girişimleri hep savunduğumuz ve savunacağımız demokratik hukuk devletinde kabul edilemez.

   Hiç hatırlamak istemediğimiz, ama bağımsızlığın ve parlamenter demokrasinin hepimiz için ne kadar değerli ve vazgeçilmez olduğunu bize bir kez daha hatırlattığı için hiç ama hiç unutmayacağımız 15 Temmuz 2016 Cuma gecesinin ilçemizde herhangi bir güvenlik problemi yaşanmadan geçmesi için çalışan; kendinden emin ve soğukkanlı tutumları ile panik ve endişenin minimize edilmesinde rol oynayan Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ (Bozcaada Kaymakam Vekili) başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının idareci ve çalışanlarına, emniyet görevlilerimize, belediye personelimize, anlayış ve desteklerinden dolayı tüm Bozcaada Halkı ve misafirlerimize Bozcaada Belediye Başkanı olarak teşekkür ve şükranlarımı sunarım.

Bu hain saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dilerim.

Ülkemizin geleceği tam demokrasidedir. Güçlü bir parlamenter sistem ve özgürlükçü demokrasi için her türlü çabayı göstermeye hazır; her türlü darbe girişimine ve vesayete karşı olduğumuzu kamuoyunun bilgisine saygılarımla arz ederim.

Dr. Hakan Can YILMAZ
Bozcaada Belediye Başkanı