bilgi edinme e mevzuat e devlet Resmi Gazete işkur
 

BAĞ BOZUMU FESTİVALİ

Bütün bir yıl boyunca emek verilen bağlardaki üzümlerin toplanmasını yani bağbozumunu kutlamak için her yıl Eylül ayının başında düzenlenen geleneksel bir festivaldir.

Adanın bağlarında hep birlikte yapılan bağbozumundan sonra toplanıp Ada merkezine getirilen üzümler, meydanda davul-zurna eşliğinde coşkulu bir şekilde karşılanır ve festival başlar.

Gündüzleri bağlarda çalışan halk ve adayı ziyaret eden turistler akşamları kale içindeki etkinlikleri seyretmek için bir araya gelir. Konserler dışında çeşitli gösteriler, sergiler, söyleşiler ada hayatına renk katar. Bağbozumu Festivali adayı ziyaret edilecek en güzel dönemlerden biridir.

Festivalimizden Bazı Resimler

 

 

  Bozcaada tarih boyunca konumu itibariyle stratejik öneme sahip olmuştur. Gezginlerin, tarihçilerin, edebiyatçıların ilgisini çekmiş, hakkında pek çok eser yazılmıştır. Son yıllarda da yerli ve yabancı turistler için bir cazibe merkezi olan Bozcaada havası, denizi, ege rüzgârlarından beslenen bağlarından elde edilen üzümlerden yapılan şarapları, Türk ve Rum kültürünün birleştiği eşsiz mutfağı ve Bozcaada’ya özgü misafirperverliğiyle konukları ağırlamakta ve turizm alanında hızlı gelişim kaydetmektedir.

      Sürdürülebilir gelişme felsefesine dayanan yönetim anlayışımızla Bozcaada’ya hizmet verme çabamız sonucu alt yapı çalışmalarımızda önemli gelişmeler kaydetmiş bulunmaktayız. Bozcaadanın sahip olduğu doğal, tarihi, sosyo-kültürel varlıkların korunması çabaları Bozcaadayı önemli turizm cazibe noktalarının biri haline getirmesi bağlarıyla ünlü adamızda bağcılık ve şarap sektörünün gelişmesine de katkı sağlamıştır.

      Sahip olduğunuz varlıkları gelecek nesillerden ödünç aldığımız bilinciyle varlıklarımızı koruyup geliştirerek gelecek nesillere aktarma çabamız geçmişte olduğu gibi gelecekte de devam edecektir. Bu anlayışımıza destek veren sevgili Bozcaadalılara ve ziyaretleri boyunca bu konuda hassas davranan değerli konuklarımıza teşekkür derim.

Mustafa MUTAY

Bozcaada Belediye Başkan

 

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

 
Şu an   Konuk Çevrimiçi  
 
Tum haklari ©Bozcaada Belediyesi'ne aittir | Tel: 0 286 697 80 81-697 80 15 e-posta: iletisim@bozcaada.bel.tr Tasarım: Ada Kargası

 

Site Haritası için Tıklayınız