11 Ekim-15 Ekim.2017 BİFED Başlıyor

   BİFED BAŞLIYOR!!!!

   Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali bu yıl dört yaşına giriyor.11-15 Ekim tarihlerinde düzenleyeceğimiz festival filmleri oldukça etkileyici.Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin bu yılki büyük jürisi çok ödüllü İtalyan belgesel yönetmeni Alberto Vendemiatti, yönetmen Onur Ünlü, Eleftretopia Gazetesi Kültür Bölümü yazarı ve Dokumenta Yunanistan basın sorumlusu Fottini Barka, belgesel yönetmeni ve Myanmar Yangon Film Okulu direktörü Johanna Huth’dan oluşuyor.
     Festivalin yarışma bölümüne bu yıl 70 ülkeden gelen 350 filmin arasından 20 film seçildi. Bu filmlerden Hindistan’dan gelen “Aşağı Yukarı ve Yana” filmi, küçük çiftçinin dayanışma ile hayatın devamını nasıl bir ritüelle gerçekleştirdiğini anlatan muhteşem bir öykü. Türkiye’nin iki finalistinden “Yüzleşme” meme kanseri ve “Lüfer” biten deniz yaşamı ile ilgili iki kuvvetli belgesel. “Arıların Zamanı” filmi İtalya’dan ve perma kültürde arıcılık ve kolektif yaşamla ilgili. Peru Yakuruna Yerlilerinin öyküsünü anlatan “Yeşil Nehir, Yakurunaların Zamanı” yavaş ve anlamlı hayata dair bir diğer öykü. Panorama bölümünde de birbirinden kıymetli otuz film olacak. İran’dan iki kadın yönetmenin, iki kadın kahramanın öyküsünü anlattığı iki ayrı film panorama bölümünde izleyiciyle buluşacak: Yeryüzünün Annesi ve Hayatın Şairleri. Kamboçyalı tekstil işçilerinin mücadelelerini anlatan Kamboçyalı yönetmen Lida Chan’ın filmi Kırmızı Kıyafet de panorama bölümünde izleyebileceğiniz bir diğer film. Gaia Öğrenci Filmleri de festivalin diğer ödüllü bölümü, bu bölümde olağanüstü güzel küçük yerleşimleriyle bilinen Hırvatistan sahillerinin nasıl korkunç bir hızla kitle turizmi tarafından yok edildiğini anlatan Turizm filmi ve Kuzey İtalya Zelig Belgesel Film Okulu’nun bir filmi olan Alacakaranlık Korosu da yine Gaia Bölümünde izlenebilecek. Bu film Ekoakustik Besteci David Monacchi’nin dünyanın en fazla biyolojik çeşitliliğine sahip olan Ekvador’un ücra ilkel ormanlarında 24 saat saf kesintisiz 3D ses manzaralarını kaydetmek için çıktığı maceranın filmi.
     Gaia Jürisi yönetmen Murat Şeker, akademisyen Ayşen Oluk ve sanat Yönetmeni Natali Yeres’den oluşuyor.
     Bütün bu filmlerle ilgili daha çok ayrıntılı ve bilgi festivalin web sayfası olan www.bifed.org sayfasında bulunabilir.

       İki yıl önceki BIFED Jürilerinden biri olan Liz Miller’ın Sahil Hattı adlı interaktif web belgeseli de bu yılki programın içinde. Dünyada ve Türkiye’de hayli yeni olan ve ilginç bulunan bu tür belgeseli Armagrandi Otel salonlarında izleyebilirsiniz.
     Bu yıl ayrıca Armagrandi Otel salonlarında iki yıl önceki BIFED Jürisi olan Liz Miller’in Sahil Hattı adlı interaktif web belgeseli izlenebilecek. Dünyada ve Türkiye’de hayli yeni olan bu tarzı ilginç bulabilirsiniz.
Filmler her yıl olduğu gibi Halk Eğitim Merkezi ve Salhane Salonlarında izlenebilecek.
İnsanoğlu sesini çıkaramayan, kendini savunamayan her şeyi yarım yüzyılda yok etme yolunda çok önemli mesafe kat etti. Bütün bu olanlara direnişimizi seslendirebileceğimiz alanlar da gittikçe azalıyor. Hele sesimiz üçüncü dünyadan bir yerden, Mogadişu’dan, Şam’dan, Beyrut’tan, Afyon’dan, Lhasa’dan, Bozcaada’dan çıkıyorsa hiç duyulmuyor. Filmi yapmak bir dert, paylaşmak, yayınlamak daha büyük dert. Ana akım televizyonlar gerçeğe neredeyse tamamen kapalı, kör ve sağır. Bağımsız belgeselciye ve ana akım dışındaki sanatı takip edenlere kalan tek alan festivaller. Ülkemizdekiler birer birer kapanıyor ve Avrupa Festivalleri de tüm dünyanın gidişine uymuşlar, büyüyorlar, büyüdükçe güzelliklerini kaybediyorlar. Avrupa’da birçok festival inanmak zor olsa da başvuru ücreti koydu. Tıpkı ABD’deki festivallerin çok uzun zamandır yaptıkları gibi. Kötü iyiyi örnek alacağına iyi kötüyü örnek alıyor.
Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali tamamen Belediye ve yerel destekçilerce finanse edilen, uluslararası, yarışmalı, ödüllü, yalnızca ekolojik temalı belgesellerin katılabildiği bir belgesel film festivalidir. Festivalde film gösterimleri dışında sergiler, paneller, atölye ve farklı paylaşımlar yer almaktadır. Festivalin büyük ödülü Fethi Kayaalp’e ithaf edilmiştir ve on bin lira değerindedir. Festivalin 2. ve 3. lük ödülleri sırasıyla 7500 ve 5000 lira ve Gaia öğrenci ödülü de 2500 TL olarak belirlenmiştir. Festivalin Anke Atamer Çocuk Filmleri Bölümü yalnızca film gösterimleriyle sınırlı olmayıp; seramik ve resim atölyesi, çocuklar için Troya gezisini de içermektedir.
Festivalin ödül heykelcikleri her yıl bir başka sanatçı tarafından farklı ağaçlardan özgün olarak üretilmektedir. İlk yıl zeytin ve ikinci yıl bağ kütüğü ve üçüncü yılda da meşe kullanılmıştır. Bu yılki keçe kuşlardan oluşan heykelcikleri Selçuk Gürışık ve Ali tasarladı, festivalin katalog dışında tek çıktısı olan bez çantaları Zeycan Alkış tasarladı. Festivalin grafik tasarımını Ece Kurtboğan yaptı.
Festivalin misyonuna uygun olarak tanıtım amacıyla çok sınırlı malzeme ve ortam kullanıldı, hemen hemen hiçbir atık malzeme üretilmemekte ısrar edildi. Afişler ve diğer görsel malzemeler sadece festival tanıtımı yapmakla yetinmeyip yerel ekolojik temaları ve sorunları da işledi.
Festival boyunca Gestaş işletmeleri festival haftası boyunca günde beş kez Geyikli-Bozcaada ve Bozcaada-Geyikli seferleri yapacak.
Festival boyunca (yataklar paylaşıldığı durumda) oda fiyatı kişi başı 50 TL olacak. Daha fazla bilgi için festivalin yerel yönetim sorumlusu Berna Yurdusev ile mail yoluyla iletişime geçilebilir. (bernayurdusev@mynet.com) ( berna.yurdusev@gmail.com)
Ayrıca festivali destekleyen lokantalarda 10 TL’ye kahvaltı ve 15 TL’ye üç kap yemek yenebilecek.
Bozcaadalıların festivale büyük desteği artarak sürüyor, bu yıl BIFED’in ana destekçisi her yıl olduğu gibi BORES, konaklama destekçileri ARAL ÇİFTLİĞİ, ÇAPRAZ TATİL KÖYÜ, RENGİGÜL Konukevi, BAĞBADEM Tatilevi, festivalin diğer destekçileri PROTEL, TURSAN, BİLGİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ, COFFEE SHELTER, KARTAL BELEDİYESİ, ÇANAKKALE BELEDİYESİ ve basın destekçileri CUMHURİYET, YEŞİL BİRGÜN, BOZCAADA HABER , YEŞİL GAZETE

FESTİVAL OFİSİ
DANTELA
GÖSTERİM SALONLARI
SALHANE
HALK EĞİTİM MERKEZİ
ARMAGRANDİ
“ÇINARALTI BELEDİYE JUDO MERKEZİ”                                                                                           ANKE ATAMER ÇOCUK FİLMLERİ GÖSTERİM SALONU

     Umudu yeşil ve canlı tutmak adına eşsiz Festivalimize davetlisiniz.